Galvenā/Visi materiāli/Raksti/Vienkārši padomi, kā uzlabot sirds veselību
15.07.2020, 09:00

Vienkārši padomi, kā uzlabot sirds veselību

news image

Visticamāk, ka ikdienā nemaz neaizdomājaties par savu sirdi, kas jūsu labā strādā cauru diennakti. Sirds ir vissvarīgākais ķermeņa muskulis, jo tas piegādā asinis un skābekli visiem mūsu orgāniem. Par savu sirdi jārūpējas jau laikus; to nedarot, var rasties dažādas kaites un slimības.

Ja ir normāla sirdsdarbība, nepievēršam tai īpašu uzmanību, tā liek par sevi manīt vien pēc kādas fiziskas aktivitātes vai uztraukuma. Taču sirds darbības un asinsrites traucējumi gan liek par sevi manīt. Ir vairākas ar sirdi un asinsriti saistītas saslimšanas un stāvokļi:

· aritmija jeb neregulāra sirdsdarbība;

· dziļo vēnu tromboze un plaušu embolija – asins recekļi kāju vēnās, kas var izkustēties un pāriet uz sirdi un plaušām;

· sirdslēkme jeb pēkšņs sirds asins plūsmas un skābekļa piegādes aizsprostojums;

· sirds mazspēja – sirds nevar normāli sarauties vai atslābt;

· iedzimta sirds slimība;

· stenokardija – tāda veida sāpes krūtīs, kas rodas, kad ir samazināts asins pieplūdums sirdī.

Statistika

· Sirds un asinsvadu slimības ir pirmais nāves cēlonis visā pasaulē, un katru gadu dzīvību sirds un asinsvadu izraisīto slimību dēļ zaudē 17,9 miljoni cilvēku.

· 4 no 5 sirds un asinsvadu slimību nāves gadījumiem ir sirdslēkmju un insulta dēļ, un viena trešdaļa šo nāves gadījumu notiek priekšlaikus – cilvēkiem nesasniedzot 70 gadus.

Riska faktori sirds slimībām

Smēķēšana, neveselīgs uzturs, alkohola lietošana un nepietiekamas fiziskās aktivitātes, paaugstināts asinsspiediens (hipertensija), paaugstināts holesterīna līmenis asinīs un paaugstināts cukura vai glikozes līmenis asinīs, vecums, aptaukošanās, dzimums, etniskā piederība, ģenētiskie faktori.

Vairākus no šiem riska faktoriem varam novērst vai minimizēt. Piemēram, smēķēšana ir kontrolējams riska faktors. Cilvēki, kuri smēķē, divkāršo risku saslimt ar sirds slimībām.

Profilakses pasākumi

Kaut sirds slimības var būt nāvējošas, vairumam cilvēku tās ir novēršamas. Laikus uzsākot ievērot veselīga dzīvesveida paradumus, jūs, iespējams, varat uzlabot dzīves kvalitāti un savas sirds veselību.

Dažus sirds slimību riska faktorus nevar kontrolēt, piemēram, iedzimtību, bet ir būtiski samazināt iespēju saslimt ar sirds slimībām, novēršot riska faktorus. Veselīgs dzīvesveids šajā ziņā var palīdzēt. Jūsu uzturs ir viena no pirmajām jomām, kuru varat mēģināt mainīt. Diēta ar zemu sāls saturu, kurā ir daudz augļu un dārzeņu, var palīdzēt samazināt sirds slimību komplikāciju risku. Izvairieties no ēdieniem, kuros ir daudz piesātināto tauku. Tāpat regulāras fiziskās aktivitātes, alkohola patēriņa samazināšana var labvēlīgi ietekmēt sirds veselību. Nenovērtējiet par zemu hronisku stresu kā sirds slimību veicinātāju. Arī stresa pārvaldīšana var samazināt sirds slimību risku. Ja smēķējat, pārtrauciet! Cigaretēs esošais nikotīns izraisa asinsvadu sašaurināšanos, apgrūtinot ar skābekli piesātinātu asiņu cirkulāciju.

Amerikas Sirds asociācija (AHA) ziņo, ka cilvēkiem, kuriem ir gan paaugstināts asinsspiediens, gan diabēts, ir divreiz lielāks sirds un asinsvadu slimību risks. Tāpēc, ja jums ir cukura diabēts, ir svarīgi kontrolēt glikozes līmeni, lai ierobežotu sirds slimību attīstības risku.

Ja rodas aizdomas, ka ir piemeklējusi kāda no sirds problēmām, nepieciešams sazināties ar ārstējošo ārstu. Tikai ārsts var veikt izmeklējumus, pēc kuriem izvērtē sirds slimības veidu, kā arī nozīmē ārstēšanās terapiju, kas stingri jāievēro.

Aptiekās pieejams plašs uztura bagātinātāju klāsts, ko var lietot kā papildlīdzekli sirds veselības uzturēšanai. Piemēram, zivju eļļa – ir pierādīts, ka zivju eļļa palīdz būtiski samazināt sirdslēkmju risku. Holesterīna līmeņa stabilizēšanai ir pieejami uztura bagātinātāji ar sarkano rīsu ekstraktu. Kālija un magnija preparātus iesaka tiem, kuri lieto urīndzenošos līdzekļus. Kālijs un magnijs aizstāj elektrolītus, kas zūd, lietojot urīndzenošos medikamentus. Sirds veselībai iesaka arī koenzīmu Q10. Tas ir savienojums, kas palīdz šūnās ģenerēt enerģiju. Koenzīms Q10 atrodas katrā ķermeņa šūnā. Tomēr visaugstākajā koncentrācijā ir orgānos ar vislielāko enerģijas patēriņu, piemēram, sirdī, nierēs, plaušās un aknās. Aptiekās ir pieejami arī dažādi kompleksie preparāti – tie var vienā tabletē/kapsulā saturēt dažādus vitamīnus, minerālus un augu ekstraktus sirds-asinsvadu veselības un asinsrades sistēmas nostiprināšanai. Lecitīns var uzlabot sirds un asinsvadu veselību, īpaši, ja jums jau ir paaugstināts asinsspiediens. Tāpat pieejami sirds pilieni un dažādas ārstnieciskās tējas, piemēram, vilkābeles un māteres.

Asins recekļu mazināšanai ir pieejami dažādi asins šķidrinošie medikamenti, tie jālieto pēc konsultācijas ar ārstu.

Ja ārsts ir nozīmējis ārstēšanās terapiju, taču, atnākot mājās, rodas vēl kādi jautājumi par izrakstīto zāļu lietošanu, ir iespējams bez maksas konsultēties ar farmaceitu ļoti ērtā veidā – tiešsaistē, pat neizejot no mājām. Tiešsaistes farmaceita darba laiks ir katru darba dienu no pulksten 9.00 līdz 18.00.

Saziņas kanāli konsultācijai:

tālr./ WhatsApp: +371 27050849

Skype: online farmaceits

e-pasts: online.farmaceits@menessaptieka.lv

Valērija Makšāne, farmaceite, sadarbībā ar projektu Online Farmaceits

Izmantotā literatūra:

https://www.who.int/health-topics/cardiovascular-diseases/#tab=tab_1

https://www.healthline.com/health/heart-disease#risk-factors

https://www.who.int/news-room/fact-sheets/detail/cardiovascular-diseases-(cvds)

https://www.healthline.com/health-news/fish-oil-associated-with-decreased-risk-of-cancer-heart-disease#Fish-oil-long-associated-with-reduced-cardiovascular-disease-risk

https://www.webmd.com/heart-disease/heart-failure/treatment-supplements

https://www.healthline.com/health/lecithin-benefits

Share
Notiek ielāde...