Galvenā/Visi materiāli/Raksti/7 PADOMI,KĀ TIKT GALĀ AR NESPĒKU
01.04.2017, 12:32

7 PADOMI,KĀ TIKT GALĀ AR NESPĒKU

news image

MAN NAV SPĒKA! Pavasara pagurumam raksturīgais enerģijas trūkums izpaužas kā nogurums, miegainība vai apātija. Papildus minētajam var būt arī depresija un motivācijas zudums. Nogurums ir normāla organisma atbildes reakcija uz miega trūkumu, paaugstinā­ tu stresa līmeni, pārslodzi darbā vai studijās, vitamīnu un minerālvielu trūkumu un mazkustīgu dzīvesveidu.

Pavasara nogurums ir uzveicams. Uzlādē sava organisma baterijas!

1. Pievērs uzmanību vitamīniem un minerālvielām

Rudenī un ziemā pietrūkst D vitamīna, tādēļ no oktobra līdz martam jālieto uztura bagātinātāji ar šo vitamīnu. Trūkst citu vitamīnu un minerālvielu, ko vasarā saņemam no svaigiem dārze­ ņiem, ogām un augļiem. Pat ja daļa no tā saglabājusies līdz pavasarim, uzturvielu daudzums tajos ir samazinājies un ir nepietiekams.

2. Aicini talkā miega peli

Labs miegs naktī samazina nogurumu un miegainību dienā. Pieaugušam cilvēkam vidēji nepiecie­ šams gulēt septiņas līdz deviņas stundas. Emocionāls stress, hroniskas sāpes, alerģija, alkohols, svī­šana naktī un mobilo ierīču, datoru un televizora skatīšanās tieši pirms gulētiešanas samazina miega kvalitāti. Dienā, ja tas iespējams, tad 10 minūšu snauda ir pietiekama labam enerģijas lādiņam. Tomēr ir jāievēro, ka tā nedrīkst būt ilgāka par 30 minūtēm, citādi var būt grūtības ar iemigšanu vakarā.

3. Neaizmirsti par kustībām

Lai arī kustības un sports nenāk ne prātā, kad esi noguris, ir daudz pētījumu, kas pierāda, ka tieši fiziskās aktivitātes paaugstina enerģijas līmeni un vienmēr bijušas cieši saistītas ar dzīvessparu un vispārējo dzīves kvalitāti. Izvingrojoties uzlabojas sirdsdarbība, efektīvāk strādā plaušas un muskuļi, kas kopumā dāvā vairāk enerģijas jebkurai veicamajai aktivitātei. Interesanti, ka joga ir īpaši efektīvs enerģijas gūšanas veids. Britu veiktajā pētījumā brīvprātīgie dalībnieki pēc sešu nedēļu jogas apmeklējuma vienreiz nedēļā izjuta vairāk enerģijas, domāšanas spēju uzlabošanos un augstāku pašapziņu.

4. Dzer vairāk šķidruma

Dehidratācija jeb nepietiekams uzņemtā ūdens daudzums pavājina cilvēka darbaspējas, mazina modrību un pasliktina koncentrēšanās spējas. Pieaugušam cilvēkam dienā jāuzņem 1,5 – 2 l ūdens, ņemot vērā, ka kafija, tēja, alkohols veicina ūdens izvadi no organisma, tāpēc, jo vairāk šo dzērienu tiek lietots, jo vairāk arī dienā jāizdzer ūdens.

5. Atceries par taukskābēm

«Omega-3» taukskābes uzlabo gan koncentrēšanās spējas, gan var mazināt nogurumu. Pētījumā Itālijā tā dalībniekiem, kuri katru dienu lietoja pa vienai zivju eļļas kapsulai 21 dienu pēc kārtas, novēroja ātrāku atbildes reakciju, kā arī viņi atzina, ka jūtas enerģiskāki.

6. Lūko, ko liec vēderā

Biežas ēdienreizes ar mazām porcijām palīdz uzturēt vienmērīgu cukura līmeni asinīs, kas nodrošina organismu ar tam nepieciešamo enerģiju visu dienu. Dienā ieteicams ievērot piecas līdz sešas ēdienreizes.

7. Taujā pēc padoma aptiekā

Aptiekās var iegādāties dažādus vitamīnu un minerālvielu kompleksus, taču papildu enerģiju sniegs tie, kuru sastāvā ir koenzīms Q10, žeņšeņs un aminoskābes. Koenzīms Q10 atrodas cilvēka šūnu mitohondrijos, kas nodrošina šūnu apgādi ar enerģiju, kas nepieciešama to dzīvības procesiem. Organismā koenzīms Q10 tiek sintezēts aknās, bet pēc 25 gadu vecuma tā produkcija sāk samazināties, tādēļ to var uzņemt ar uztura bagātinātājiem. Žeņšeņs ir ārstniecības augs, kam piemīt izteikta tonizējoša darbība, bet no aminoskābēm tiek sintezētas olbaltumvielas, kas savukārt ir galvenais cilvēka organisma «būvmateriāls».

SULU RECEPTES ENERĢIJAI:

· 2 burkāni, 2 āboli un 2 ēdamkarotes sarīvēta ingvera saknes.

· 1 apelsīns, 2 burkāni un pusotra krūze sagriezta ananasa.

· 2 burkāni, 15 cherry tomāti un 2 redīsi.

· 4 burkāni, 2 seleriju kāti, 1 liels ābols un mazliet citrona sulas.

JA NOGURUMS NEATKĀPJAS

Konsultējies ar ārstu, jo hronisks nespēks var liecināt arī par kādu nopietnāku kaiti, piemēram, diabētu, sirds vai vairogdziedzera slimībām, anēmiju, miega apnoju. Arī medikamenti var izraisīt nogurumu, piemēram, dažas asinsspiediena zāles, antihistamīni, diurētiķi. Saruna ar ārstu var palīdzēt atrast hroniska noguruma cēloņus.

Autors: Nellija Majore

Avots: žurnāls Veselības noslēpumi Nr.23 marts 2017

Share
Notiek ielāde...