Vitamīni ir cilvēkam vitāli svarīgas uzturvielas, jo tie palīdz nodrošināt vairākas organisma funkcijas. Vajadzība papildus lietot vitamīnus ir cilvēkiem ar uztura un diētas ierobežojumiem, pacientiem, kuri slimo ar noteiktām hroniskām slimībām, sievietēm grūtniecības un zīdīšanas laikā, ja ir konstatēts kāda vitamīna deficīts, kā arī visiem, kuri ikdienā daudz strādā, mācās, nodarbojas ar fiziskām aktivitātēm un arī rudens un ziemas sezonā imunitātes stiprināšanai ieteicams lietot kādu vitamīnus saturošu kompleksu.
Visus vitamīnus iedala pēc to šķīdības ūdenī vai taukos. Ūdenī šķīstošie vitamīni ir C un visi B grupas vitamīni, bet taukos sķīstošie - K, E, D un A vitamīni.
B grupas vitamīni ir īpaši svarīgi nervu sistēmai, nodrošinot smadzeņu darbības funkcijas, tādas kā mācīšanās, atmiņa un koncentrēšanās spējas. Šīs vitamīnu grupas deficīts var veidoties diētu, kuņģa un zarnu trakta slimību gadījumā, kā arī pastiprinātas alkohola lietošanas rezultātā. Bieži cilvēkiem mēdz būt vitamīna B1 deficīts, kas var izpausties kā viegla nogurdināmība, biežas galvassāpes, muskulatūras vājums, kognitīvi traucējumi, pazemināts asinsspiediens vai pat depresija. Trūkstot B grupas vitamīniem kopumā, cilvēkam var veidoties dermatīts.
Vitamīns C darbojas kā antioksidants un imūnās sistēmas darbības regulators. Tas ir arī neaizstājams kolagēna sintēzes procesos saistaudos, tādejādi arī piedalās brūču dzīšanas veicināšanā un ādas elastības saglabāšanā.
Tieša ietekme uz ādas epidermas diferenciācijas un dermas augšanas faktoru sintēzes procesiem ir A vitamīnam, tādēļ deficīta gadījumā raksturīgi keratinizācijas traucējumi un ādas zvīņošanās.
Vitamīns D ir īpaši svarīgs kalcija līmeņa regulācijā un kaulu un zobu attīstībā. Tas arī piedalās nervu sistēmas funkciju nodrošināšanā, asinsspiediena un glikozes līmeņa kontrolē.
Spēcīgs antioksidants ir E vitamīns, kas nodrošina ādas fotoaizsardzību un tādejādi arī darbojas profilaktiski pret ādas vēzi. Tam ir arī nozīme imūnās sistēmas procesos un reproduktīvā veselībā, aterosklerozes un sirds slimību profilaksē.
Efektīva vitamīnu lietošana saistīta ar pareizu savstarpēju to kombinēšanu, diennakts laiku un uzturu. No rīta tukšā dūšā iesaka lietot B12 vitamīnu kopā ar B1 vitamīnu un varu, C vitamīnu kopā ar B12, E, A vitamīniem un cinku. Pusdienlaikā kopā ar uzturu vislabāk lietot cinku kopā ar A, C, B12 vitamīniem, multivitamīnus, E vitamīnu kopā ar selēnu, C un A vitamīniem, A vitamīns kopā ar C, E vitamīniem un cinku. Vakarā tukšā dūšā ieteicams lietot magniju kopā ar kalciju un B6 vitamīnu, bet kopā ar uzturu labāk lietot D vitamīnu, jo tas palielina kalcija uzsūkšanos.
Raksts tapis sadarbībā ar ārsti Dr. Elgu Sidhomu.
Autore: Nellija Majore